baner
 «  przewijaj zdjęcia  » 

UWAGA: Zdjęcia i filmy mogą przedstawiać różne warianty produktu. Cena odpowiada jednostce miary.

Collecta 88512 Dinozaur Torozaur rozmiar:L (004-88512)

CENA: 22.55

dostępność: wysyłamy w ciągu 24h

Figurka kolekcjonerska firmy Collecta. Produkty tej firmy cechują się najwyższą jakością oraz idealnym odwzorowaniem kolorów i kształtów.
Cała kolekcja obejmuje przeszło 553 figurek zwierząt, postaci oraz akcesoriów .

Torozaur (Torosaurus) – duży przedstawiciel ceratopsów. Nazwa rodzajowa Torosaurus oznacza „podziurawiony jaszczur” albo „byczy jaszczur”. Jego znaleziska mogą reprezentować w rzeczywistości w pełni dorosłe osobniki Triceratops, co czyniłoby rodzaj Torosaurus nieważnym.
Torozaur miał jedną z największych czaszek spośród wszystkich zwierząt lądowych. Mogła ona osiągać 2,8-3,2 m długości. Jest to prawdopodobnie rekord wśród lądowych zwierząt - jedynie eotriceratops mógł mieć dłuższą (ok. 3 m). Sama kryza mierzyła do 1,3 m długości i do ok. 2,5 m szerokości. Wielka kryza torozaura była ażurowa. Mogła ona pełnić dwie funkcje: odstraszać drapieżniki, takie jak np. tyranozaur czy daspletozaur, i przywabiać samice w czasie zalotów. Na głowie torozaura znajdowały się trzy rogi - jeden krótki na nosie i dwa długie nad oczodołami. Torozaur miał mocno umięśnioną szyję, krępy tułów i krótki ogon. Jego kończyny tylne były dłuższe i dużo bardziej masywne niż przednie.
Występowanie
Torozaur występował w późnej kredzie – około 68–65 milionów lat temu – na obszarze Ameryki Północnej. Jego kości były znalezione w USA na terenie stanów: Wyoming, Montana, Dakota Południowa oraz być może Utah, Teksas, Nowy Meksyk a także w Kanadzie na terenie prowincji Saskatchewan.